Design zdarma? Utíkejte!

Co je to speculative design?

Speculative design je přístup, kdy vývojáři nebo designéři vytvoří návrh produktu či služby bez závazného zájmu nebo závazku ze strany klienta. Jinými slovy, je to neplacená práce vytvořená s nadějí, že klient bude takto zaujat a nakonec objedná plnou verzi.

Proč je speculative design špatně?

Váš projekt bude dražší

Přestože speculative design může znít jako skvělý způsob, jak ukázat své dovednosti, často to znamená, že někdo jiný musí nést náklady.

Pokud jednoho klienta návrh nezaujme, návrh není zaplacen. Jiný klient pak nese náklady tím, že platí více za svůj projekt. To vytváří systém, který není pro všechny zúčastněné strany férový.

Estetika vs. funkcionalita

Vytváření designu pouze za účelem zaujmutí klienta může vést k tomu, že konečný produkt bude esteticky atraktivní, ale nebude odpovídat skutečným potřebám a očekáváním uživatelů. To může znamenat další náklady a čas strávený přepracováním designu.

Design bez dostatečných informací

Když vytváříte design bez hlubokého porozumění potřebám klienta, je výsledek často založen na předpokladech. Vývoj webových aplikací vyžaduje důkladné pochopení cílové skupiny, jejích potřeb a očekávání. Speculative design může často přehlížet tyto klíčové aspekty.

V ideálním případě by bylo nejlepší prvotní speculative design zcela zahodit. To ovšem znamená další náklady navíc.

Klienti, kteří chtějí design zdarma

Někteří klienti speculative design vyžadují. Často za tím stojí snaha o porovnání schopností a přístupů jednotlivých agentur nebo designérů. Ve Fireflow v takovém případě vysvětlujeme, proč speculative design neděláme.

Závěr

Slovo zdarma zní lidem lákavě. Jak píše Dan Ariely ve své knize Jak drahé je zdarma, věci, které jsou zdarma, jsou ve skutečnosti nejdražší. Ve vývoji webových aplikací to platí také. K projektům je důležité přistupovat s transparentností, férovostí a porozuměním. Pak může být výsledný produkt nejen krásný, ale také funkční a odpovídající potřebám uživatelů.

Další články

Nástroje pro web v roce 2024

Nástroje pro web v roce 2024

Kde si v roce 2024 vytvořit web? 😓 Při téhle otázce se pokaždé začnu potit... 💦. Proč? Univerzální nástroj neexistuje. Pro podnikatele a malé firmy jsem sepsal rešerši existujících možností, které nevyžadují programování.

Design zdarma? Utíkejte!

Design zdarma? Utíkejte!

Představte si, že jste před obchodem a nabídnou vám zdarma vzorek nějakého produktu. Zní to lákavě? Ale co kdyby měl tento vzorek reprezentovat všechno, co obchod může nabídnout? Takový obchod nemusí být ideální volba pro vaše podnikání.

Jak měřit úspěšnost webové aplikace

Jak měřit úspěšnost webové aplikace

Nevíte-li, jak vaše aplikace v reálném čase funguje, můžete minout příležitosti k optimalizaci a vylepšení. V následujícím článku vám představím klíčové metriky a nástroje, které vám pomohou lépe rozumět výkonu vaší webové aplikace.